230816 baner dineco 650x170 05
230601 anis rentacar baner

200601 market99 baner

220201 luxtravel baner
 
 
 
 

Evo kako da otkrijete da li je nečiji profil na Fejsbuku lažan!

Fejsbuk je najpopularnija društvena mreža na svetu, i ima oko 1,35 milijardi korisnika. Međutim, prema nekim istraživanjima između 20 i 30 odsto naloga kreiranih na ovoj mreži su zapravo lažni.

150202-fb

FB ima oko 1,35 milijardi korisnika, a prema nekim istraživanjima između 20 i 30 odsto naloga su zapravo lažni
- Većina njih su napravljeni kako bi širili spam i viruse kroz mrežu, a Facebook nema načina da spreči stvaranje novih, lažnih profila. Ukoliko ste novi korisnik, i ne znate kako da se zaštitite od napada hakera na ovoj društvenoj mreži, postoji nekoliko saveta kako možete proveriti da li je nečiji profil lažan, piše Blic.

Proverite fotografije

Prvo što možete da uradite jeste da proverite nečije fotografije. Ovo je najbrži i najprecizniji način da proverite nečiji profil. Preuzmite profilnu fotografiju sa naloga za koji mislite da je lažan, otvorite početnu stranicu Gugla i kliknite na "images" odnosno "slike" u gornjem desnom uglu.

Kada se otvori nova stranica, kliknite na ikonicu fotoaparata u desnom delu pretraživača. Dobićete mogućnost da ubacite "url" fotografije ili uploadujete fotografiju sa vašeg računara. Ubacite preuzetu fotografiju i dobićete izvor te fotografije, odnosno mogućnost da proverite da li je preuzeta sa nekog od sajtova.

Broj fotografija

Najveći broj lažnih profila ima samo jednu fotografiju. Istraživanja su pokazala da čak dve trećine lažnih profila praktikuje ovo.

Proverite tajmlajn

Kada posetite lažni profil, njihov tajmlajn često nema nikakav sadržaj ili su tu samo informacije o profilnoj i kaver fotografiji.

Većina lažnih profila su ženski

Istraživanja su pokazala da većina profila koji postoje na Facebook-u su ženski, često sa provokativnom fotografijom ili imenom.

Proverite prijatelje

U slučaju da profil koji vas je dodao za prijatelja, nema nijednu zajedničku crtu sa vama, verovatno se radi o lažnom nalogu. Proverite koje zajedničke prijatelje, lajkove, grupe imate kako bi došli do dodatnih informacija.
(Vesti-online)