Plivanje: Ninkovićeva oborila 6 rekorda BiH

Završeno je Balkansko juniorsko prvenstvo u plivanju, koje je održano na Gradskom olimpijskom bazenu u Banjaluci, a na kome su učestvovati plivači iz 11 država, i to: Albanije, BiH, Bugarske, Cipra, Grčke, Moldavije, Makedonije FYRM, Crne Gore, Rumunije, Srbije i Turske, sa ukupno 159 takmičara.

110427-ninkovic-plivanje

Ovo je bilo najmasovnije prvenstvo u istoriji održavanja juniorskih prvenstava Balkana u plivanju.

Ivana Ninković oborila je 6 rekorda BiH od čega 3 za uzrast do 16 godina i 3 u seniorskoj konkurenciji.

Za reprezentaciju Bosne i Hercegovine na ovom prvenstvu nastupilo je 9 takmičara, a među njima i Ivana Ninković iz Trebinja, koja je postigla najbolje rezultate od svih BiH reprezentativaca i jedina se okitila medaljom. Ona je oborila ukupno 6 rekorda BiH za juniorke i u seniorskoj konkurenciji. Ivana je u disciplini 50 m prsno osvojila bronzanu medalju, postavivši pri tom novi rekord BiH za uzrast do 16 godina i seniorski , sa vremenom 33.51, koji vrijedi 766 FINA bodova. Ivana je takođe u disciplini 100 m prsno osvojila peto mjesto na Balkanu , a pri tome je sa vremenom 1:15,96 postavila novi rekord BiH za uzrast do 16 godina i seniorski rekord BiH, a na prolazu na 50 m prsno sa vremenom od 33.71 postavila je novi rekord BiH za uzrast do 16 godina i u seniorskoj konkurenciji. Na 50 m slobodno Ivana je sa vremeno 28.19 zauzela deseto mjesto, a u disciplini 100 m slobodno Ivana je osvojila petnaesto mjesto na Balkanu sa vremenom 1:04,51.

Trener reprezentacije BiH bio je Veljko Piljević, trener PK Leotar iz Trebinja.

Prema broju osvojenih medalja Grčka je prva, druga Rumunija, a treća Moldavija. BiH je zauzale 8 mjesto. Grčka je prva sa 456, druga Rumunija sa 349 i treća Srbija sa 223.boda. BiH je na 10 mjestu sa 14 bodova.

Osim Ivane Ninković koja je vlasnik bronzane medalje na 50 m prsno i petog mjesta na 100 m prsno, bodove za BiH osvojio je i Andrej Simić plasmanom na 7 mjesto u disciplini 200 m delfin i štafeta reprezentacije BiH za dječake 4 puta 100 m slobodno koja je zauzela 8 mjesto.

Koliko je bilo kvalitetno takmičenje na juniorskom prvenstvu Balkana u plivanju najbolje svjedoči podatak da je na njemu odboreno ukupno 33 državnih rekorda, od čega dva juniorska rekorda Balkana, 8 rekorda BiH , Bugarske 2, Rumunije 6, Makedonije FYRM 7 i Srbije 8.

Na ovom šampionatu plivači su se takmičili u kategoriji 1993/94. godište, a plivačice u kategoriji 1995/96.

Uzorni domaćin prvenstva bio je Plivački savez Republike Srpske.