Ispred Sabornog hrama Svetog Preobraženja Gospodnjeg u Trebinju, danas je u 16 časova grupa od 15 hodočasnika krenula na pokloničko pješačko putovanje prema manastiru Ostrog.
15 mladića mahom sportista i rekreativaca od kojih neki po prvi put kreću na pokloničko putovanje planiraju da stignu sutra popodne u manastir Ostrog gdje će prenoćiti, da bi se u nedelju ujutru poklonili moštima Svetog Vasilija Ostroškog i Tvrdoškog.
Iz Trebinja je jutros na pokloničko putovanje takođe krenula grupa od dvadesetak djevojaka i mladića većinom članova Ansambla nacionalnih igara "Jovan Dučić" predvođeni rukovodiocem ovog kulturno umjetničkog sastava Nebojšom Ratkovićem.
Srpska Pravoslavna crkva 12. maja proslavlja praznik Svetog Vasilija Ostroškog Čudotvorca. Manastir Ostrog velika srpska svetinja je mjesto hodočašća za vjernike svih religija.
U ovoj priči nekoliko rečenica i o velikom svetitelju, duhovniku i čudotvorcu svetom Vasiliju.
Rođen je u selu Mrkonjići, Popovu polju, u Hercegovini 1610. godine. Kada je odrastao otišao je u trebinjski manastir Uspenija Presvete Bogorodice i tu se zamonašio. Kao monah ubrzo se pročuo zbog svog podvižničkog života, a kasnije je izabran i posvećen za episkopa zahumskog i skenderijskog.
Kao arhijerej živio je u manastiru Tvrdošu i odatle utvrđivao u pravoslavlju svoje vjernike, čuvajući ih od turskih svireposti i latinskog lukavstva. Kada su Turci razorili Tvrdoš, Vasilije se preselio u manastir Ostrog gdje je nastavio svoj strogi podvižnički život, uz mnogo tople molitve i brige za svoje vjernike.
Umro je 1671. godine, a njegove mošti i njegov grob čuvaju se do današnjeg dana. U njihovu moć iscjeljenja i utjehe vjeruju podjednako i hrišćani i muslimani. U Ostrogu se svake godine na Trojičindan održava veliki narodni sabor.
Za vjerujući živalj Ostrog je svetinja gdje se mnogim čudima kroz Svetog Vasilija proslavio i proslavlja Gospod naš.