230816 baner dineco 650x170 05
250201 lilis baner

230310 baner salon desetka

220201 luxtravel baner
 
 
 
 
Vijesti Trebinje

Opet uz građane: Radio-amateri pružaju pomoć ugroženima

Savez radio-amatera Republike Srpske (SRRS), sa sjedištem u Trebinju, u proteklim danima aktivirao je svoju radio-mrežu za opasnost na čitavoj teritorijji RS i tako stavio sve svoje tehničke kapacitete za potrebe organa civilne zaštite i građana za slučaj većeg prekida telefonskih veza između regija Srpske.140518-radioamateri

Pored ovih aktivnosti radio-amateri članovi Saveza u stalnoj su koordinaciji sa organima civilne zaštite u ugroženim područjima, a aktivno učesrvuju na terenu u akcijama obavještavanja, raščišćavanja i dopremanja pomoći u opštinama: Zvornik, Prijedor, Banja Luka, Gradiška, Doboj i Novi Grad rame uz rame sa jedinicama vatrogasaca, CZ i Crvenog krsta.

Frekvencije amaterskih repetitora u Banja Luci i Prijedoru ustupljene su na korištenje pripadnicima civilne zaštite na terenu u akcijama spašavanja i organizacije pomoći i aktivno se koriste.

Kancelarija Saveza u Trebinju u protekla dva dana neprestano prima pozive za pomoć direktno ugroženim ljudima i potrebe za evakuaciju većinom u opštini Šamac. Ove poruke se preko Operativnog Centra Grada - 121 u Trebinju prosljeđuju Centru republičke uprave CZ u Banja Luci. U slučaju potpunog prekida telefonskih veza ove poruke prosljeđivaće se putem radio-mreže za opasnost SRRS koja ostaje aktivna dok postoji potreba.
Više info na www.hamradiors.org ili telefon +387 65 905 357.

Da podsjetimo, radio-amateri su tokom proteklog rata u vremenu kada su telefonske veze bile van funkcije bili jedina komunikacija ugroženim područjima, te su u tom periodu imali veoma važnu ulogu.

Oni su spajali ratom razdvojene porodice, bili jedina veza sa svijetom, pomagali unesrećenima. Radio-amaterski rad je bio od vitalnog značaja u ovim uslovima. U mnogim slučajevima radioamaterizam je bio jedini put za BiH građane da ostanu u kontaktu sa svojim voljenim koji su bili van zemlje, a i jedini način za ljude iz cijelog svijeta da dobiju informacije o svojim porodicama i prijateljima, koji su bili pod opsadom. Procijenjeno je da je tokom rata razmijenjeno više od tri miliona poruka.