230816 baner dineco 650x170 05
250201 lilis baner

230310 baner salon desetka

220201 luxtravel baner
 
 
 
 
Vijesti Trebinje

Udruženje dijabetičara Trebinje i dalje aktivno: Sprovedena druga akcija edukacije i prevencije komplikacija dijabetesa

Udruženje dijabetičara i ostalih zainteresovanih lica Trebinje u saradnji sa medicinskim timom Doma zdravlja i Opšte bolnice Trebinje i uz podršku vjernog partnera, cijenjene kompanije Novo Nordisk Pharma d.o.o. je 26.09.2015. godine u svojim prostorijama uspješno realizovalo akciju edukacije i prevencije komplikacija dijabetesa za osobe oboljele od dijabetesa.

150928 dijabetes

Akciji su se odazvale 53 osobe sa dijabetesom, koje su odslušale edukativno predavanje i učestvovale u interaktivnoj edukaciji u okviru koje je svim osobama sa dijabetesom izvršeno besplatno mjerenje glikoliziranog hemoglobina /tromjesečni šećer/, savjetovanja medicinske sestre i izvršeni individualni pregledi od strane endokrinologa Grahovac dr Svjetlane.
Moderator edukativnog predavanja i aktivnosti je bila Nada Bijedić, predsjednica Udruženja dijabetičara i ostalih zainteresovanih lica Trebinje. U okviru interaktivnog dijela aktivnosti, lična iskustva o borbi s dijabetesom je podijelio i prof. Gojko Milić, predsjednik UO Udruženja.
Kako kažu iz udruženja, kod velikog broja osoba sa dijabetesom je utvrđena loša kontrola glikemije. Pacijenti su bili zadovoljni koristima koje su im pružene kroz ove aktivnosti, a naročito oni koji su bili loše regulisani, jer su na ovaj način brže i jednostavnije dobili savjet dijabetologa.
U okviru edukativne radionice unaprijeđena je svijest i znanje kod osoba sa dijabetesom o značaju i načinima dobre kontrole šećera u krvi u prevenciji komplikacija dijabetesa , što će kod jednog dijela osoba sa dijabetesom sigurno rezultirati pozitivnim promjenama u životnim stilovima, u pridržavanju terapije i savjeta ljekara, te će kod njih spriječiti ili značajno odgoditi javljanje ozbiljnih komplikacija dijabetesa.

150928 dijabetes1
Dugoročno povišena koncentracija glukoze u krvi kod osoba sa dijabetesom dovodi do oštećenja tkiva, od kojih su najčešće zahvaćeni krvni sudovi i nervi. Zbog oštećenja ovih tkiva nastaju teške hronične komplikacije dijabetesa, kao što su: infarkt miokarda, moždani udar, amputacije ekstremiteta, gubitak vida i zatajivanje bubrega, koje uzrokuju ogromno opterećenje za osobe oboljele od dijabetesa, njihove porodice, društvo i ekonomiju u cjelini.
Komplikacije dijabetesa značajno ugrožavaju kvalitet i kvantitet života osobe sa dijabetesom, a liječenje komplikacija je najskuplji segment u dijabetološkoj zdravstvenoj zaštiti.
Dobra kontrola šećera u krvi predstavlja ključni faktor u prevenciji komplikacija dijabetesa. Postoji više indikatora za praćenje kontrole glikemije. Mjerenjem glukoze u krvi može se odrediti njena trenutna koncentracija. Stoga je mjerenje glukoze u krvi , koje sam pacijent obavlja kod kuće, vrlo važan indikator. Potrebno je voditi dnevnik samokontrole glikemije, koji predstavlja vrijedan izvor informacija ljekaru prilikom donošenja odluka o daljem toku terapije. Osim toga, edukovana osoba može u svakoj novoj situaciji donositi odluke važne za uspješan tretman kao npr. Usklađivanje ishranem fizičke aktivnosti i doze lijeka. Zato je važno da osobe sa dijabetesom budu dovoljno edukovane i motivisane. Značajan partner u edukaciji i motivaciji, pored zdravstvenih radnika je udruženje dijabetičara.
Ipak, često osobe sa dijabetesom nisu edukovane, često ne vode dnevnik samokontrole. Jedno mjerenje glukoze u krvi natašte ne može ljekaru pružiti dovoljno informacija na osnovu kojih bi mogao donositi odluke značajne za dalji tok tretmana. Zato se za mjerenje srednjoročne vrijednosti glukoze u krvi koristi određivanje glikoliziranog hemoglobina/HbA1c/, koji odražava prosječnu vrijednost glikemije tokom posljednja tri mjeseca i obično je najvažniji kriterij po kojem se planiraju dalje terapijske mjere.Određivanje nivoa glikoliziranog hemoglobina /hbA1c /danas je u svijetu standard za procjenu kontrole glikemije kod osoba sa dijabetesom i preporuke su da se vrši minimalno dva do tri puta godišnje. Na žalost, u našoj zemlji većini osoba s dijabetesom nije dostupno redovno mjerenje glikoliziranog hemoglobina.
Osim održavanja dobre koncentracije glukoze u krvi, jedan od veoma bitnih faktora u prevenciji komplikacija dijabetesa je dostizanje i održavanje optimalne tjelesne težine.
Analizom rezultata akcije utvrđeno je da postoji potreba za nastavkom ovih aktivnosti, jer je akcijom bio obuhvaćen samo neznatan broj oboljelih od dijabetesa.
Udruženje će nastaviti sa ovakvim i sličnim akcijama i nastojati barem djelimično umanjiti ovaj problem omogućavajući osobama sa dijabetesom, kojima je najpotrebnije, mjerenje HbA1c i dolazak dijabetologa u prostorije udruženja.