230816 baner dineco 650x170 05
250201 lilis baner

230310 baner salon desetka

220201 luxtravel baner
 
 
 
 
Vijesti Trebinje

Božanstveno na koncertu Hora smjera za crkvenu muziku i pojanje Muzičke akademije Univerziteta u Istočnom Sarajevu

160414 hor1

Grad Trebinje je imao privilegiju da večeras ugosti jednog od najboljih horova sa ovih prostora, Hor smjera za crkvenu muziku i pojanje Muzičke akademije Univerziteta u Istočnom Sarajevu.

Četrdesetak izvanrednih pjevačica i pjevača pod dirigentskom palicom mr. Rada Radovića oduševio je mnogobrojnu trebinjsku publiku koja je dugim aplauzima ispraćala svaku pjesmu. Obzirom na nevjerovatnu akustičnost našeg Sabornog hrama Svetog Preobraženja Gospodnjeg koncert je dobio na dramatičnosti. Dugogodišnji član ovog svjetski priznatog hora je i Trebinjka Jovana Marić koja živi i radi u Istočnom Sarajevu. 

BIOGRAFIJA HORA

Hor
Smjera za crkvenu muziku i pojanje
Muzičke akademije Univerziteta u Istočnom Sarajevu

Kamerni hor Smjera za crkvenu muziku i pojanje Muzičke akademije Univerziteta u Istočnom Sarajevu osnovan je oktobra 2001, na inicijativu mitropolita dabrobosanskog gospodina Nikolaja (od 2011. godine naziv ansambla je bez riječi „kamerni“). Glavni rukovodilac i dirigent hora, od njegovog osnivanja do danas je mr Rade Radović, redovni profesor.
Hor je učestvovao na bogosluženjima u mnogobrojnim crkvama i manastirima u zemlji i inostranstvu, a nastupao je i na brojnim međunarodnim horskim i muzičkim festivalima: Musica sacra a Roma (Rim, 2005), BEMUS (Beograd, 2006), Musica Mediterranea-Europamusicale festival (Minhen, 2009), Slavяnskie vstreči (Podmoskovlje - Balašiha, Rusija, 2006), Boh je laska (Slovačka, 2007), Dani duhovne muzike (Pančevo, 2007), Dani Vlade Miloševića (Banjaluka, 2003), Sarajevska zima (2004, 2009), Boljšoj festival (Mećavnik, 2013), Sarajevske večeri muzike - SVEM (2014) i dr. Održao je na stotine koncerata i nastupa u zemlji i u inostranstvu: Švedska, Danska, Slovačka, Njemačka, Poljska, Italija, Rusija, Slovenija, Srbija, Crna Gora...
Ansambl je višestruki laureat međunarodnih horskih takmičenja: - Zlatne diplome: The Swedish International Choir Competition (Helsinborg, Švedska, 2004), 10. Internacionale concorso corale (Riva Del Garda, Italija, 2008), Prvo takmičenje duhovne horske muzike Musica sacra a Roma (Rim, 2005, u drugoj kategoriji osvojili i „srebro“); - Drugo mjesto i zvanje laureata: međunarodno horsko takmičenje Dni slavяnskoй pisьmennosti i kulьturы (Balašiha, Rusija, 2006); - Zlatna plaketa: Mokranjčevi dani (Negotin, 2004); - Festival Horovi među freskama (Beograd): dva puta nagrada „Vojislav Ilić“ - za najbolji hor (2003, 2005), dva posebna priznanja dirigentu – „za interpretaciju kompozicija savremenih autora“ (2004) i „za očuvanje, obnovu i unapređenje srpske pravoslavne muzike“ (2005); - Internacionalne horske svečanosti (Niš): nagrade stručnog žirija – 2010: Nagrada „Milorad Veljković-Špaja“ za najbolje izvođenje kompozicije domaćeg autora (V. Komadina: Potkozarje), 2004: Nagrada za najbolje izvođenje kompozicije stranog autora (S. V. Rahmanjinov: Veliko slavoslovlje); - Treće mjesto, u kategoriji konzervatorija i muzičkih akademija: 29. Miedzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewney „Hajnowka“ (Bjalistok, Poljska, 2010) i dr.
Hor je dobitnik Gramate „za nesebičan duhovni doprinos i odanost Svetoj vjeri pravoslavnoj“ od mitropolita dabrobosanskog gospodina Nikolaja (2003), Povelje „za izuzetan doprinos u razvoju i afirmisanju Opštine u oblasti kulturnog i umjetničkog stvaralaštva“, najveće priznanje opštine Istočno Novo Sarajevo (2006), Biste biskupa Pavla Petra Gojdiča, posebnog priznanja festivala „Bog je ljubav“ u Vranovu Nad Toplom, Slovačka (2007), Nagrade „za istaknute rezultate na polju umjetnosti i promovisanju Univerziteta u Istočnom Sarajevu na domaćem i međunarodnom planu“ od Univerziteta u Istočnom Sarajevu (2008) i dr.
U produkciji nekoliko nacionalnih i drugih radio-televizijskih servisa snimljeno je na desetine koncerata, dokumentarnih filmova i emisija o Kamernom horu i dirigentu Radoviću, a objavljeno je i mnoštvo tekstova i pozitivnih kritika u štampanim medijima. U istočnosarajevskim crkvama snimljena su tri kompakt-diska duhovne horske muzike: u sopstvenoj produkciji (2003), u produkciji izdavačke kuće „Jugovideo“ iz Beograda (2005) i u produkciji državne Radio-televizije BiH – Muzičke produkcije BHRT (2007–2008), koji su čest izbor muzike za dokumentarne programe radio-televizijskih servisa u BiH. U produkciji Radio-televizije BiH snimljen je i DVD Kamernog hora (2011), a snimljeni su i brojni kompakt-diskovi festivalskih i takmičarskih nastupa ansambla na međunarodnim horskim manifestacijama.
Stilska raznovrsnost repertoara Hora predstavlja svojevrsni presjek muzičkog stvaralaštva na polju pravoslavne duhovne muzike kroz vijekove: od zapisa nepoznatih pojaca i pisara XV-XVIII vijeka, primjera jednoglasnog pojanja preuzetih iz grčke, preciznije, svetogorske bogoslužbene prakse XVIII vijeka, varijanti tradicionalnog srpskog pojanja, ruskih crkvenih napjeva, djela originalne umjetničke invencije i umjetničke nadgradnje tradicionalnih napjeva – bisera najznačajnijih kompozitora srpske i ruske horske duhovne muzike XIX i XX vijeka, do djela savremenih autora, čije se stvaralaštvo jednim dijelom oslanja na stariju horsku muziku, ali sadrži i potpuno slobodne horske kompozicije, samo nadahnute bogoslužbenim tekstovima, uključujući i premijerna izvođenja kompozicija od kojih su pojedine i posvećene ovom ansamblu i njegovom rukovodiocu. Primjeri, gotovo beskrajnog kruga pjevane bogoslužbene poezije – uz zalaganje mladih pjevača i prilježnim trudom dirigenta – oživljeni u punoći sabornog pojanja, mireći koncertno sa bogoslužbenim, muzički sjaj kompozicija sa njihovim mjestom i značenjem u određenoj službi. Iz oblasti svjetovne horske muzike u repertoaru Hora su zastupljena, uglavnom, djela srpskih autora, inspirisana folklornom tradicijom.