Kao što je u projektu sanacije stogodišnjih trebinjskih platana i predviđeno, ovih dana je u Trebinju boravio tim eksperata za ispitivanje i njegu stabala kako bi konstatovali njihovo trenutno zdravstveno stanje. Bodo Zigert jedan od najboljih evropskih stručnjaka za njegu stabala je zajedno sa Ljubomirom Poparom inženjerom šumarstva iz Beograda, juče i danas obišao sva stabla na kojima su prošle godine rađene intervencije, kao i stabla kojima je potrebno dodatno praćenje i analiza.
"Osam mjeseci nakon skeniranja, orezivanja i podvezivanja krošnji, trebinjski gorostasi su u očekivano zadovoljavajućem stanju", rekao je za Lokoportal beogradski ekspert Ljubomir Popara. "Sledeći pregled će se izvršiti za 10 godina, a nakon 15 godina, koliko traje garancija, odnosno sigurnost podveza na krošnjama, obaveza nosioca projekta je da te podveze zamjene novim.
Kao uslugu za gostoprimstvo domaćina iz Odjeljenja sa stambeno komunalne djelatnosti, eksperti su iskoristili svoje slobodno vrijeme u Trebinju da obiđu neka stabla koja zahtjevaju eventualne mjere zaštite, (pijaca, Stari grad, stara željeznička stanica, Mrkonjići...).
Danas su stručnjaci kojima Trebinjci duguju veliku zahvalnost, takođe obišli i čuvenu staru košćelu u Mrkonjićima, rodnom selu Svetog Vasilija Ostroškog, gdje su na stablu izvršili detaljnu analizu, jer su fascinirani samim stablom, kao i pričom koja ga prati. Kako kažu, nikada do sada se nisu susretali sa ovakvim slučajem koji su kategorisali kao "Čudo prirode", što svakako i jeste. Smatra se da je košćela stara preko pet vijekova i pod njom se, po narodnom vjerovanju, rodio Sv. Vasilije Ostroški.
https://www.lokoportal.com/index.php/sadrzaj/vijesti/16917-uspjesan-projekat-zastite-platana-eksperti-zadovoljni-stanjem-gorostasa#sigProGalleria7d13a9ade0