Tim trebinjskih vatrogasaca na čelu sa komandirom Dankom Vukovićem učestovovao je na prvoj međunarodnoj pokaznoj vježbi vatrogasaca koju je organizovala Služba zaštite i spasavanja opštine Herceg Novi.
Ovo mjesto je bilo u žiži događanja, praćenih sirenama, velikim brojem učesnika, vozila i opreme regionalnih Službi zaštite i spasavanja, kao i velikim brojem građana. Vježba je demonstrirana na platou ispred hotela Igalo, u samom objektu i na plaži Bijelo mulo.
Služba zaštite i spasavanja Opštine Herceg Novi uspješno je organizovala vježbu spasavanja lica u saobraćajnom udesu, gašenja požara i evakuacije, kao i spasavanja utopljenika, u saradnji sa kolegama iz Vatrogasne jedinice Konavli, Teritorijalnom vatrogasnom jedinicom Trebinje, Dobrovoljnim vatrogasnim društvom Perast i Krtoli, te Službama zaštite i spasavanja Kotora i Tivta. Važnu ulogu imali su i članovi PK „Subra“, komercijalna služba pomoći i dopreme na moru „Emergensea“, kao i Crveni krst Herceg Novi. Na raznim zadacima spasavanja bilo je čak 120 učesnika, 50 volontera i 23 vozila MUP-a, komunalne policije, policije, Hitne medicinske pomoći i vatrogasnih jedinica.
Demonstriran je brz, efekasan i koordinisan rad službi, prilikom spasavanja lica zarobljenih u kolima prilikom saobraćajnog udesa, zatim pri evakuaciji iz plamenom zahvaćenog hotela. Tom prilikom je predstavljeno skakanje na jastuk i vertikalno spuštanje teško povrijeđenih lica, kao i gašenje požara u hotelu. Na plaži Bijelo mulo demonstrirana je vježba vađenja utopljenika iz mora.
Generelani direktor Direktorata za vanredne situacije, Mirasad Mulić, pohvalio je organizatore i učesnike vježbe, jer je to prije svega odgovoran odnos prema građanima i sistemu:
"Scenario je bio vrlo realističan, od saobraćajne nezgode, preko požara, spasavanja utopljenika na moru, što se inače često dešava. Vježba je ispunila očekivanja i mogli smo da pratimo tri vrste procedura. Jednu, na lokalnom nivou koja se preduzima u slučaju nemilih događanja, druga na državnom, kada se uključuje MUP i Direktorat za vanredne situacije. Treća procedura, koja je jako važna, je međunardni aspekt vježbe" – istakao je Mulić, uz podjećanje da svaki hazard većih razmjera briše granice između Crne Gore, BIH i Hrvatske.
Komandir Teritorijalne vatrogasne jedinice Trebinje, Danko Vuković, veoma je zadovoljan vježbom koja je pokazala međusobnu saradnju gradova. Poručio je da Herceg Novi uvijek može računati na Trebinje i obrnuto, što su mnoge situacije u prošlosti i pokazale.
Domaćin vježbe, rukovodilac Službe spasavanja Herceg Novi, Aleksandar Škobalj, veoma je ponosan na sve učesnike koji po njemu predstavljaju simbol bezbijednosti i snage regiona.
Ugled i integritet izgradili ste na dostojanstvu, hrabrosti, radu i nepokolebljivosti. Danas smo dokazali da zajedno možemo odgovoriti na sve zadatke koji su pred nama, bilo da je požar, saobraćajni udes, prirodan, tehničko tehnološka ili neka druga nesreća. U budućnosti moramo računati jedni na druge. Požari, poplave i zemljotresi ne poznaju granice, a ostavljaju za sobom velike materijalne posljedice, nerijetko i ljudske žrtve. Jedino na taj način možemo da doprinesemo sigurnost i bezbijednost našeg regiona. Naša je dužnost da budemo spremni u svakom trenutku i na svakom mjestu, hrabro, ponosno i profesionalno – poručio je Škobalj.
Uspješno izvedenom vježbom zadovoljan je i predsjednik SO Herceg Novi, Andrija Radman:
– U vježbi je iskazana spremnost, profesionalnost i odgovornost svih učesnika. Ispoljena je i pojedinačna spremnost svake od službi, ali i ono najvažnije, spremnost na saradnju i nesebičnu podršku, čiji stub prije svega predstavlja čovjek kojem je pomoć potrebna – naglasio je Radman.