Danas je u organizaciji OSCE u Trebinju održan sastanak inicijative antidiskriminacijskog foruma u kojem su učestvovali brojni predstavnici nevladinih organizacija i ostali pojedinci aktivni u borbi protiv diskriminacije i ljudskih prava.
Fokus sastanka je bio diskriminacija u brojnim sferama života, a cilj je da ovaj Forum posluži kao platforma za razmjenu iskustava i povezivanje organizacija civilnog društva, onih koji pružaju besplatnu pravnu pomoć, akademske zajednice, pravosuđa, pravnih stručnjaka, javne uprave, Institucije ombudsmena za ljudska prava BiH.
Poseban naglasak Antidiskriminacijskog foruma stavljen je na identifikovanje indirektnih formi diskriminacije koje pogađaju ranjive skupine stanovništva u različitim sferama života,, kao što su to slučajevi kod ostvarivanja prava iz oblasti obrazovanja, zapošljavanja, stambenog zbrinjavanja i zdravstvene zaštite...
Informacije razmjenjena na današnjem sastanku doprinjeće u procesu pripremanja dvije strategije na nivou države, koje je iniciralo Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice, a to su Strategija za zaštitu i borbu protiv diskriminacije i Strategija za zašitu i promociju ljudskih prava.
Na sastanku je zaključeno da je u Trebinju u velikoj mjeri prisutna diskriminacija, a da najveću diskriminaciju trpe invalidi, trudnice i porodilje, a brojni su i slučajevi mobinga, pogotovo u zdravstvenim institucijama. Slučajevi su proslijeđeni nadležnom Ministarstvu kao i Instituciji ombudsmana za ljudska prava.
Svi učesnici su danas upoznati sa specifičnim odredbama Zakona o zabrani diskriminacije i mogućnostima koje nudi u suzbijanju njenih formi.
Sastanku nije prisustvovao niti jedan predstavnik lokalne vlasti.