Danas je u Trebinju obilježen međunarodni Dan tolerancije, a nizom aktivnosti učesnicima i posjetiocima je omogućeno da se upoznaju sa životnim pričama pripadnika i pripadnica manjinskih i marginalizovanih grupa koji se svakodnevno susreću sa različitim oblicima diskriminacije.
Centralna aktivnost je bila "Živa biblioteka“ koja je prvi put organizovana u Trebinju, a imala je za cilj da kroz "žive knjige“, odnosno lične ispovijesti osoba koje su bile žrtve diskriminacije, podigne svijest o važnosti borbe protiv ovog fenomena i promoviše razumijevanje u široj zajednici.
"Živa biblioteka", naziv je projekta koji na najdirektniji način djeluje na suzbijanju i pobjeđivanju diskriminacije. Kao i svaka druga biblioteka, i ova funkcioniše prema principu iznajmljivanja knjiga, samo što su ovaj put "knjige" - živi ljudi.
"Živa biblioteka nastala je prije 20 godina u Danskoj kao model koji se borio protiv nasilja i specifična je po tome što vas stavlja lice u lice sa vašom predrasudom, a to je proces koji na licu mjesta dovodi do promjene. Riječ je o trenutku kada upoznate nekoga za koga ste mislili da je ovakav ili onakav, a onda vas ta osoba u roku od dvadeset minuta uvjeri u apsolutno suprotno", riječi su organizatora.
Događaju su prisustvovati predstavnici Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice u BiH, Institucije ombudsmena/ombudsmana za ljudska prava BiH, organizacija za pružanje besplatne pravne pomoći, pripadnici OSCE-a, pripadnici CJB Trebinje, članovi Savjeta učenika iz Trebinja, Udruženje paraplegičara iz Brčko distrikta, osobe sa invaliditetom, pripadnici vjerskih zajednica...
Ovaj događaj organizovala je Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini, u saradnji sa Koalicijom za borbu protiv mržnje "Stop predrasudama“, a pored Trebinja održan je u Bileći i Nevesinju.