230816 baner dineco 650x170 05
230601 anis rentacar baner

200601 market99 baner

220201 luxtravel baner
 
 
 
 
Vijesti Trebinje

Skuplja RTV pretplata?

Nakon poskupljenja komunalija i stalnog rasta cijena životnih namirnica, građani Bosne i Hercegovine suočiće se, najverovatnije, i sa poskupljenjem RTV pretplate.

110919-tv_pretplata

 

 

Sa sadašnjih 7,15 takse na posjedovanje TV i radio prijemnika mogla bi poskupjeti na 12 KM, pa i više. Ta cijena bi važila u narednih pet godina.

Za pretplatu mjesečno 12 maraka

Zahtjev za povećanje takse Odbor javnog RTV sistema BiH proslijediće parlamentu BiH vjerovatno već krajem septembra. Sva tri javna servisa već su se, kažu, usaglasila da treba tražiti povećanje cijene, a ostaje još da do kraja mjeseca utvrde i tačno koju cijenu će predložiti.

Kako tvrde u Odboru, povećanje cijene takse neophodno je da bi se obezbjedilo više novca za rad i razvoj javih RTV servisa.

Skuplja i ulaganja

Javni emiteri u BiH ističu da je RTV taksa njihov osnovni prihod iz kojeg treba da finansiraju i ulaganja u program što im, kažu, ne omogućava 7,15 KM, odnosno 1,79 KM kao prihod RTRS i FTV i 3,58 kao prihod BHRT. Kako ističu, troškovi proizvodnje programa javnih servisa rastu, posebno jer ovi servisi imaju obavezu da proizvode i nekomercijalne programe.

- Javni sistem je prošle godine prvi put dobio dozvolu sistema Regulatorne agencije za komunikacije za pružanje javnih usluga emitovanja radijskog i televizijskog programa. Po zakonu, nakon izdavanja te dozvole imamo mogućnost da tražimo poskupljenje i onda nemamo tu mogućnost u narednih pet godina. Smatramo da moramo da iskoristimo tu mogućnost sada, jer sa sadašnjom taksom sistem teško može da preživi narednih pet godina – objašnjava Nikola Deretić, član UO BHRT.

U odboru ističu da sa sadašnjom taksom tri javna RTV servisa sigurno ne mogu da finansiraju prelazak na digitalno emitovanje, što ih očekuje do 2015. Procjenjuju da će prelazak na digitalno emitovanje u BiH koštati najmanje 45 miliona KM.

- Trenutno servisi imaju dovoljno novca samo za preživljavanje, odnosno za plate i tekuće troškove, a bez ikakvih ulaganja. Od visine i naplate RTV takse to se sigurno ne može finansirati. Ne može se finansirati ni nabavka nove tehnike, već se samo održavati stara, koja već propada. Ako i prođe ovaj zahtev za povećanje, to neće pomoći da sistem izađe sasvim iz krize, ali ako ne prođe postoji realna opasnost od akumuliranja gubitaka – ističe Deretić.

Po analizi koju je napravio Odbor, da bi sistem mogao da radi kako treba, taksa koja se deli na tri javna servisa, trebalo bi da iznosi oko 20 KM. Toliko povećanje, kažu, ne traže, svesni da je to nerealno sa stanovišta mogućnosti pretplatnika. Ističu da bi i sa novom cijenom, to i dalje bila najjeftinija pretplata u regionu.

Dodaju i da cijena RTV takse nije mijenjana u RS deset godina, a u FBiH duže, osim kada je prošle godine povećana za 20 pfeniga, zbog inflacije.

Neki od članova Odbora upozorili su, međutim, da bi se najprije trebalo podstaći povećanje procenta naplate RTV takse, jer je i to jedan od ključnih razloga zašto servisi nemaju dovoljno novca za rad. Smatraju da bi se moglo desiti da pretplatnici iz RS najviše finansiraju javni RTV sistem, jer je trenutno naplata takse u RS u porastu, a u FBiH opada.

Pokret potrošača RS ističe da preduzeća treba najprije da naplate dug prije nego što poskupe usluge, jer tako uredne platiše kažnjavaju poskupljenjem.

- Preduzeća su ta koja treba da brinu o nenaplaćenim potraživanjima, a ne potrošači. U slučaju RTV takse, to je specifično, jer u FBiH nema mogućnosti prinudne naplate, a taksu koja se prikupi dijele tri operatera, pa bi to trebalo rješavati. Za nas je poskupljenja RTV takse uvijek neopravdano, ako iza njega ne stoje ekonomski argumenti, odnosno analiza poslovanja. Činjenica je da će poskupljenje biti udar na džep građana - kaže predsednik Pokreta Dragutin Bošković.

(Blic)