Profesor sa Agromediteranskog fakulteta u Mostaru Nezir Tanović rekao je kako na planinama i u šumama Bosne i Hercegovine svake godine propadne samoniklih gljiva, ljekovitog bilja i bobičastog voća u vrijednosti od oko 360 miliona maraka.
Profesor Tanović smatra da svaki nezaposleni čovjek u Bosni i Hercegovini može, tokom ljetne i jesenje sezone, zaraditi solidnu platu upravo skupljajući samonikle plodove u šumama.
- U Trebinju imate četveročlanu porodicu koja svake godine, u samo mjesec dana, berući kadulju, zaradi oko 27.000 KM, kaže Tanović dodajući da se za mjesec dana branja gljiva može zaraditi oko 3.000 KM.
- U 2002. godini BiH je izvezla samoniklih šumskih plodova u vrijednosti od oko tri miliona. Taj izvoz prošle godine iznosio je oko 40 miliona. Međutim, iako je napredak evidentan, još uvijek ne možemo biti zadovoljni. Jer, to je tek oko deset posto od onoga što raste širom planina i šuma u BiH, kaže Tanović.
On dodaje da su bh. šume jedna velika fabrika, u koju ne treba ulagati, već je samo čuvati od uništavanja, a koja zauzvrat svake godine može zaposliti na hiljade radnika.
Tanović kaže da BiH još uvijek nema uređen sistem kontrole i podsticanja skupljača bilja, i da se sav otkup i plasman odvijaju putem nekoliko komercijalnih preduzeća u zemlji, ali da i uprkos tome, skupljači nemaju problema sa plasmanom robe. (Hercegovina.info)